Z życia świetlicy – grudzień

Ostatni miesiąc w roku minął nam bardzo pracowicie!

Świetlica od samego początku była bardzo zaangażowana w kiermasz świąteczny, odbywający się w naszej szkole. Dzieci wraz z nauczycielami świetlicy przygotowały własnoręcznie wykonane kartki świąteczne, ozdoby choinkowe z kolorowej włóczki, malowane lukrowane szyszki, malowane złotem orzechy włoskie, kolczyki z koralików oraz wieńce adwentowe, bombki ze składanej wstążki, aniołki z masy solnej, świeczniki ze słoiczków.

Świetlica zorganizowała także konkurs na „wieniec adwentowy”, który cieszył się dużym zainteresowaniem, a przyniesione prace trafiły na kiermasz świąteczny.

Uczniowie przygotowali też dekoracje świąteczne na okna i gazetki ścienne.

W grudniu podczas zajęć „Kreatywne Dzieciaki” dzieci wykonywały : choinki z szarego papieru, zimowe pejzaże, pingwiny z kulek z krepy, bałwany z papieru, świąteczne kolorowanki, łańcuchy świąteczne, kartki  bożonarodzeniowe.

Na zajęciach tańca nowoczesnego uczniowie  poznali tańce integracyjne i ludowe, np. „Lasowiak”, „Swing w uliczce”. Tańczyli też do utworów muzyki współczesnej oraz  hip-hopu i dance’u.

Podczas zajęć taneczno-baletowych  uczestniczki poznawały podstawowe pozycje baletowe, wzmacniały i rozciągały ciało podczas ćwiczeń i zabaw oraz tańczyły do utworów popularnych jak: „Na całej połaci śnieg”, „Santa Claus is coming to town” i „Jingle belles”.

Na zajęciach  z programowania dzieci pracowały przede wszystkim na grze „Scottie Go Edu” i „Lego We Do 2.0”. Poprzez zabawę, budowanie prostych poleceń i programów oraz konstruując proste roboty i programując ich funkcje uczniowie w przyjemnej formie wprowadzani są w świat komend i programowania. Uświadamiają sobie zależność poszczególnych etapów w programowaniu uczą się cierpliwości, wytrwałości skupienia, ale i współpracy z innymi.

W ostatnim tygodniu w świetlicy odbył się bardzo lubiany i oczekiwany przez dzieci Koncert kolęd, w czasie którego uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności wokalne zarówno solo, jak i w kameralnych zespołach. Dodatkowo mogły tez posłuchać  swoich rówieśników grających na pianinie, flecie prostym i dzwonkach.

Chórek świetlicowy „Śpiewające nutki” wystąpił na jasełkach szkolnych dla klas 4 – 8.

Na zajęciach szachowych uczniowie bawili się znakomicie. Wspólnie tworzyli szachową choinkę, samodzielne wykonywali wg. własnego pomysłu pionki szachowe i zawieszali je na choince. Podczas tworzenia pionków dzieci utrwalały znajomość poruszania się figur i kształtowały orientację przestrzenną.