„Śmietnisko” – recenzja teatralna

Do teatru rzadko mam sposobność się wybrać, dlatego cenię wszelkie chwile, które mi się przydarzają. Tydzień temu, wraz ze swoją klasą 6 b, obejrzałem spektakl „Śmietnisko”, który został wystawiony w dość nietypowym miejscu, bo w sali Multikina 51. 

Dzieło zostało zaprezentowane przez Fabrykę Kultury. Tematyka była oparta o bardzo istotny problem dzisiejszych czasów, a mianowicie odpadów i ich segregacji. Bohaterami show były pięć postaci: Puszka Paweł, Frytka Bob, Gazeta Gazela, Szczur Błażej i Żarówka. To dzięki nim, widz ma zrozumieć, jak powinniśmy postępować z odpadami. Akcja rozgrywa się w mieszkaniu jednego z bohaterów, który organizuje spotkanie „Anonimowych śmieci”. Ma ono na celu wyzbyć się przez uczestników negatywnych emocji i pomóc rozwiązać wewnętrzne problemy. Atrakcyjną formą mocnego przekazu było zastosowanie sprzętu multimedialnego. To dzięki obrazom i towarzyszącej muzyce przybliżono temat. W czasie przedstawienia aktorzy dokonali próby przeniknięcia do młodej widowni. Moim zdaniem, cała próba średnio się powiodła, rzekłbym mizernie. Jednak na pochwałę i uznanie zasługuje mądry przekaz związany z wyrzucaniem jeszcze dobrej żywności, jej braku segregacji i zbyt dużych zakupów, jakie robimy w supermarketach.  

Widowisko oceniam pozytywnie, bo było i wzruszające, i mądre zarazem. Uważam, że teatr powinien  częściej towarzyszyć nam  w życiu, do czego szczerze zachęcam.                                                                                                                                    

Mateusz Nowicki, kl. 6b