Biblioteka

W roku szkolnym 2018/19 biblioteka jest czynna:
Poniedziałek 8,30 – 14,00
Wtorek 8,30 – 15,30
Środa 8,30 – 12,30
Czwartek 8,30 – 13,00
Piątek 8,30 – 12,30

Regulamin biblioteki…


Ilustracja do baśni „Królowa Śniegu”

Na przełomie grudnia i stycznia 2018/19 biblioteka szkolna zorganizowała i przeprowadziła konkurs dla naszych najmłodszych uczniów z klas I – III. Był to konkurs czytelniczo-plastyczny  na najładniejszą ilustrację do baśni H. Ch. Andersena pt. „Królowa Śniegu”.

Laureatkami konkursu są następujące uczennice:

  • I miejsce – Amelia Piasecka klasa IIc,
  • II miejsce ex. – Jagoda Piaskowska klasa I c i Pola Płóciennik klasa Ia,
  • III miejsce – Maria Łukomska klasa IIIa.

Laureatkom gratulujemy, a wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie dziękujemy.

Konkurs fotograficzny dla klas IV – VIII 

 

Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs fotograficzny dla klas IV – VIII na  zdjęcie, oddające piękno i różnorodność naszego kraju. Konkurs zorganizowany był z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Laureatami konkursu są następujący uczniowie:

  • Barbara Burchardt klasa IV b,
  • Zuzanna Osicka klasa VI b,
  • Bartosz Konewka klasa IV c.

Zdjęcia zostały wywieszone na gazetce ściennej przy bibliotece.

Wiosenno-wielkanocne warsztaty przedszkolaków
W dniach 5 – 7 kwietnia odbywały się w bibliotece szkolnej wiosenno-wielkanocne warsztaty przedszkolaków. W ramach warsztatów rozmawialiśmy o wiośnie, jej symptomach oraz zbliżających się świętach wielkanocnych. Następnie przeczytałam dzieciom dwie książeczki: „O wiośnie, kurczętach i wielkanocnych świętach” Urszuli Kozłowskiej oraz „Wielkanoc” Małgorzaty Strzałkowskiej. Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem i oglądały kolorowe ilustracje.

Świąteczne warsztaty przedszkolaków
Dnia 13 grudnia 2016 roku bibliotekę odwiedziły dwie grupy przedszkolaków – „Orły” i „Jaskółki”. Dzieci wysłuchały książeczki pt. „Wyprawa Świętego Mikołaja”, obejrzały piękne ilustracje i wzięły udział w rozmowie na temat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Na zakończenie wizyty złożyliśmy sobie wspólnie świąteczne życzenia.

Pierwsza wizyta „Zerówki” w bibliotece
Dnia 12 października 2016 roku bibliotekę odwiedziła „zerówka” szkolna. Dzieci zapoznały się z biblioteką, poznały zasady zachowania się w bibliotece oraz zasady poszanowania książek. Następnie każde dziecko mogło samodzielnie wyszukać i wziąć do ręki książeczkę, która je najbardziej zainteresowała, obejrzeć ją, czy też poczytać… Na zakończenie wizyty pani wypożyczyła książkę do wspólnego poczytania.

Klub Detektywów na spotkaniu z pisarzem
Dnia 1 października, członkowie szkolnego Klubu Detektywów wraz z grupą uczniów z naszej szkoły, wzięli udział w spotkaniu z Martinem Widmarkiem – autorem serii książek pt: „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Wydarzenie miało miejsce w Centru Kultury Zamek, w ramach cyklu „Zamek z książek”. Uczniowie naszej szkoły z ogromnym zainteresowaniem słuchali ulubionego autora. Pan Widmark ciekawie opowiadał o swojej rodzinie oraz o tym, co go inspiruje. Na zakończenie dzieci miały szansę zadać pisarzowi pytania. Po spotkaniu autor podpisywał chętnym swoje książki. Naszej grupie również udało się zdobyć autografy.

 

  

Szachy
W związku z dużym zainteresowaniem szachami wśród uczniów, w 2016 roku zakupiono 2 komplety szachów, w które uczniowie chętnie grali na przerwach. Powodzeniem cieszyły się też inne  gry planszowe.

„Spotkania z książką” w świetlicy szkolnej
Zachęcamy do czytania dzieci przebywające w świtelicy szkolnej. W ramach wspólnej inicjatywy świetlicy i biblioteki, zorganizowano cykl pt: „Spotkania z książką”, w trakcie którego czytałyśmy dzieciom wybrane pozycje literackie. Na zakończenie, uczniowie wykonali prace plastyczne związane z wysłuchaną opowieścią.

Rekord wypożyczeń
W roku szkolnym 2015/2016 padł absolutny rekord wypożyczeń w naszej szkole. Wszyscy uczniowie w klasch I-VI wypożyczyli w sumie aż 2722 kisążek co daje średnią prawie 8 książek na ucznia!
 Brawo! Gratulujemy! Szczegółowy wykaz wypożyczeń znajduje się w tabelce… .

Spotkanie Klubu Detektywów
Dnia 23 lutego 2016 odbyło się kolejne spotkanie, działającego w bibliotece szkolnej, Klubu Detektywów. W trakcie zajęć uczniowie rozwiązują zagadki i tropią tajemnice. Na ostatnich zajęciach uczestnicy układali własne zagadki z użyciem wylosowanych słów.

Pasowanie na czytelnika
Jak co roku,  pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelnika. W trakcie tej uroczystości uczniowie poznanli prawa i obowiązki użytkowników biblioteki. Mieli szansę zobaczyć i dotknąć różne formy książek (książki 3D,  audiobooki, ebooki, książki pisane Braile’m).
Wszyscy uczniowie, na pamiatkę tej wyjątkowej wizyty w bibliotece, otrzymali zakładki.

Wizyta przedszkola „Podniebny świat” w bibliotece szkolnej
Dnia 12 października 2015 naszą bibliotekę odwiedziły dzieci z przedszkola „Podniebny świat”. W ramach zajęć, dzieci wysłuchały krótkiej pogadanki na temat, jak należy dbać o książki. Każdy przedszkolak miał szansę przejrzeć wybraną książkę i poznać zasady obowiązujące w bibliotece. Na zakończenie dzieci wysłuchały bajki o Kopciuszku. FOTOGALERIA: Wizyta przedszkolaków…


Nagranie filmu na konkurs „Książki naszych marzeń”

Dnia 8 października 2015 w bibliotece szkolnej, uczniowie klas 5a (Wiktor Czarkowski, Roksana Bressa, Julia Rączka), 5c (Paulina Niedźwiecka, Oliwia  Dycfeld, Mikołaj Bigajczyk, Kamil Rosada) i 3b (Adrian Taciak, Patryk Okoniewski, Marcin Saleta), wzięli udział w nagraniu filmu na ogólnopolski konkurs MEN pt: „Książki naszych marzeń”. Film miał trwać 60 sekund i być ilustracją  hasła: „Nasza szkoła powinna dostać wymarzone książki bo…”. Warunkiem uczestnictwa było udostępnienie nagrania w serwisie you tube. Nasz film został umieszczony pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=0hMLm_kKpOI&feature=youtu.be
Przygotowanie i nagranie filmu odbyło się w bibliotece szkolnej pod opieką bibliotekarki – Barbary Rosińskiej.

    

 

Nasza biblioteka składa się z trzech części – wypożyczalni, kącika czytelniczego i Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej (ICIM). Znajduje się tutaj około 10000 woluminów! Są to lektury, literatura dziecięca i młodzieżowa, historyczna, przyrodnicza, geograficzna, popularno-naukowa, a także metodyczna dla nauczycieli. W bibliotece znajduje się również księgozbiór podręczny, na który składają się encyklopedie, słowniki, leksykony, z których czytelnicy mogą skorzystać na miejscu. Oprócz książek w zbiorach biblioteki znajdują się też czasopisma dziecięce, młodzieżowe i popularno – naukowe.

Z biblioteki korzystają uczniowie klas I – VI, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły. W wypożyczalni jest wolny dostęp do półek. Każdy czytelnik może samodzielnie wyszukać interesującą go literaturę. W kąciku czytelniczym uczniowie mogą odrobić lekcje, przygotować referat w oparciu o dostępną w bibliotece literaturę, a także poczytać czasopisma.